Wszczepienie kardiowertera-defibrylatora serca

   

Wszczepienie kardiowertera-defibrylatora serca

Kardiowerter-defibrylator serca (ICD) jest nowoczesnym urządzeniem mającym za zadanie wspomaganie pracy serca zarówno gdy jest zbyt wolna, jak i zbyt szybka i zagraża życiu pacjenta.

Współcześnie większość ICD zakłada się pacjentom jedynie narażonym na groźne dla życia arytmie (prewencja pierwotna) i jest duża szansa, że nigdy nie dojdzie do interwencji ICD. Wiele badań naukowych przeprowadzonych na tysiącach pacjentów pokazało jednak, że ICD o 30-40% redukuje ryzyko śmierci z powodu arytmii w tych grupach chorych.

ICD wszczepiany jest pod skórę poniżej lewego obojczyka. Jedna, dwie lub trzy elektrody wprowadzone są przez układ żylny do prawego przedsionka i prawej komory oraz niekiedy do zatoki wieńcowej. Zabieg implantacji wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym oraz dożylnym i nie wiąże się z dużymi dolegliwościami bólowymi dla chorego.W trakcie zabiegu wykonywane jest testowanie urządzenia w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym – tylko wówczas pacjent śpi. Cały zabieg zazwyczaj trwa około 45 minut, pacjent wychodzi do domu na drugi dzień po zabiegu.

Ryzyko istotnych powikłań jest niewielkie. Po zabiegu widoczna jest niewielka blizna poniżej lewego obojczyka (ok. 3-4 cm). U osób szczupłych widoczne jest zgrubienie pod skórą odpowiadające defibrylatorowi. Osoby z ICD serca mogą prowadzić normalne życie. Lista ograniczeń jest krótka. Każdy pacjent po zabiegu otrzymuje książeczkę informacyjną jak żyć z ICD. Co 3-6 miesięcy wymagana jest krótka kontrola pracy urządzenia, która jest całkowicie bezbolesna i trwa 10 minut. W przypadku pojawienia się interwencji urządzenia (wyładowania) niezbędna jest dodatkowa kontrola. Bateria wystarcza na 6-7 lat, po czym urządzenie wymienia się na nowe.

Wróć do listy »


Wszystkie artykuły w kategorii: Choroby serca